6ES7212-1AE40-0XB0
| Product type designation | CPU 1212C DC/DC/DC |
| Firmware version | V4.6 |
| Engineering with * Programming package |
STEP 7 V18 or higher |
| Çıkış göstergesi | 4 portlu LED kırmızı |
Besleme Voltajı
| Rated value (DC)
*24 V DC |
Yes |
| permissible range, lower limit (DC) | 20.4 V |
| permissible range, upper limit (DC) | 28.8 V |
| Reverse polarity protection | Yes |
Yük Gerilimi L+
| Rated value (DC) | 24 V |
| permissible range, lower limit (DC) | 20.4 V |
| permissible range, upper limit (DC) | 28.8 V |
Giriş Akımı
| Current consumption (rated value) | 400 mA; CPU only |
| Current consumption, max. | 1 200 mA; CPU with all expansion modules |
| Inrush current, max. | 12 A; at 28.8 V DC |
| ²t | 0.5 A²·s |
Çıkış Akımı
| for backplane bus (5 V DC), max. | 1 000 mA; Max. 5 V DC for SM and CM |
Enkoder Beslemesi
| 24 V encoder supply *24 V |
L+ minus 4 V DC min |




















There are no reviews yet.